Kolorowe puzzle – marzenie dwulatków

Puzzle jako prezent dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Układanie przez dzieci puzzli to forma zabawy, która niesie ze sobą wiele korzyści. Wspomaga koncentrację i skupianie się na wykonywanym zadaniu, tak by udało się zdobyć końcową nagrodę – pełny obrazek. Poprawia nie tylko pamięć wzrokową i spostrzegawczość, ale uczy też logicznego myślenia. Dla mniejszych dzieci jest to świetny trening chwytania małych elementów, obracania nim w rączkach, łączenia z innymi tworzącymi wzór. Puzzle dla 2 latka np. do kupienia online to świetny pomysł na prezent, który nie tylko ucieszy malucha, ale też pomoże mu w rozwoju.

Zalety puzzli i bezpieczeństwo użytkowania

Układanie puzzli to prosty sposób na zabawę; nie wymagają wysiłku fizycznego, ani specjalnych zdolności psychofizycznych, wytężają pracę mózgu i zmysły (nie tylko wzrok), ale działa to zazwyczaj w przyjemny sposób. Należy pamiętać, aby wybór puzzli dostosować do potrzeb i predyspozycji dziecka – odpowiedni obrazek, właściwa wielkość i ilość elementów. Jeżeli dziecko reaguje dużym zniecierpliwieniem lub wręcz złością podczas zabawy, nie należy go do niej zmuszać. Można wypróbować inny zestaw puzzli, łatwiejszy lub o innej kolorystyce, albo poczekać, aż dziecko będzie emocjonalnie gotowe na ten typ zabawy. Istotne jest też pamiętanie o bezpieczeństwie podczas zabawy – nie należy dawać dziecku puzzli ze zbyt małymi elementami, które mogłyby wyrządzić mu krzywdę. 

Jakie puzzle wybrać na prezent dla dwulatka?

W przypadku dwuletnich dzieci istotny element stanowią detale i kolorystyka puzzli, przewyższając nawet sam końcowy wygląd układanego obrazka. Elementy powinny być odpowiednio duże, lekkie, stworzone z przyjaznego materiału. Popularnością cieszą się puzzle wykonane nie tylko z drewna, ale też pianki. Dzieci w tym wieku poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów, więc sama faktura, twardość a nawet zapach puzzli ma dla nich wielkie znaczenie. Szukając prezentu dla dwulatka wybierzemy więc puzzle, które przyciągną jego uwagę, będą w kolorach miłych dla oczu, odpowiedniej twardości, można do tego dodać jeszcze element słuchowy – są puzzle, które grają miłą melodię, gdy dziecku uda się prawidłowo połączyć elementy. Przede wszystkim musimy dostosować wybór puzzli do specyficznych zainteresowań i preferencji dziecka.